COMPLETE COVERAGE: Hannah Graham suspect Jesse Matthew indicted in Fairfax attempted murder, rape

55th Grammys 2013: Complete list of nominees

grammys

Record Of The Year

  • Lonely Boy – The Black Keys
  • Stronger (What Doesn’t Kill You) – Kelly Clarkson
  • We Are Young – Fun. featuring Janelle Monáe
  • Somebody That I Used to Know – Gotye Featuring Kimbra
  • Thinkin Bout You – Frank Ocean
  • We Are Never Ever Getting Back Together – Taylor Swift

Album Of The Year

  • El Camino – The Black Keys
  • Some Nights – Fun.
  • Babel – Mumford & Sons
  • Channel Orange – Frank Ocean
  • Blunderbuss – Jack White

Song Of The Year

  • The A Team – Ed Sheeran, songwriter (Ed Sheeran)
  • Adorn – Miguel Pimentel, songwriter (Miguel)
  • Call Me Maybe – Tavish Crowe, Carly Rae Jepsen & Josh Ramsay, songwriters (Carly Rae Jepsen)
  • Stronger (What Doesn’t Kill You) – Jörgen Elofsson, David Gamson, Greg Kurstin & Ali Tamposi, songwriters (Kelly Clarkson)
  • We Are Young – Jack Antonoff, Jeff Bhasker, Andrew Dost & Nate Ruess, songwriters (Fun. featuring Janelle Monáe)

Best New Artist

  • Alabama Shakes
  • Fun.
  • Hunter Hayes
  • The Lumineers
  • Frank Ocean

Grammys 2013: Richmond area artists that are nominated

POP FIELD

Best Pop Solo Performance

  • Set Fire To The Rain [live] – Adele
  • Stronger (What Doesn’t Kill You) – Kelly Clarkson
  • Call Me Maybe – Carly Rae Jepsen
  • Wide Awake – Katy Perry
  • Where Have You Been – Rihanna

Best Pop Duo/Group Performance

  • Shake It Out – Florence & the Machine
  • We Are Young – Fun. featuring Janelle Monáe
  • Somebody That I Used To Know – Gotye Featuring Kimbra
  • Sexy And I Know It – Lmfao
  • Payphone – Maroon 5 & Wiz Khalifa

Best Pop Instrumental Album

  • 24/7 – Gerald Albright & Norman Brown
  • Impressions – Chris Botti
  • Four Hands & A Heart Volume One – Larry Carlton
  • Live At The Blue Note Tokyo – Dave Koz
  • Rumbadoodle – Arun Shenoy

Best Pop Vocal Album

  • Stronger – Kelly Clarkson
  • Ceremonials – Florence & the Machine
  • Some Nights – Fun.
  • Overexposed – Maroon 5
  • The Truth About Love – Pink

DANCE / ELECTRONICA FIELD

Best Dance Recording

  • Levels – Avicii
  • Let’s Go – Calvin Harris Featuring Ne-yo
  • Bangarang – Skrillex Featuring Sirah
  • Don’t You Worry Child – Swedish House Mafia Featuring John Martin
  • I Can’t Live Without You – Al Walser

Best Dance/Electronica Album

  • Wonderland – Steve Aoki
  • Don’t Think – The Chemical Brothers
  • >Album Title Goes Here< – Deadmau5
  • Fire & Ice – Kaskade
  • Bangarang – Skrillex

TRADITIONAL POP FIELD

  • Best Traditional Pop Vocal Album
  • Christmas – Michael Bublé
  • A Holiday Carole – Carole King
  • Kisses On The Bottom – Paul Mccartney

ROCK FIELD

Best Rock Performance

  • Hold On – Alabama Shakes
  • Lonely Boy – The Black Keys
  • Charlie Brown – Coldplay
  • I Will Wait – Mumford & Sons
  • We Take Care Of Our Own – Bruce Springsteen

Best Hard Rock/Metal Performance

  • I’m Alive – Anthrax
  • Love Bites (So Do I) – Halestorm
  • Blood Brothers – Iron Maiden
  • Ghost Walking – Lamb Of God
  • No Reflection – Marilyn Manson
  • Whose Life (Is It Anyways?) – Megadeth

Best Rock Song

  • Freedom At 21 – Jack White, songwriter (Jack White)
  • I Will Wait – Ted Dwane, Ben Lovett, Winston Marshall & Marcus Mumford, songwriters (mumford & Sons)
  • Lonely Boy – Dan Auerbach, Brian Burton & Patrick Carney, songwriters (the Black Keys)
  • Madness – Matthew Bellamy, songwriter (Muse)
  • We Take Care Of Our Own – Bruce Springsteen, songwriter (Bruce Springsteen)

Best Rock Album

  • El Camino – The Black Keys
  • Mylo Xyloto – Coldplay
  • The 2nd Law – Muse
  • Wrecking Ball – Bruce Springsteen
  • Blunderbuss – Jack White

ALTERNATIVE FIELD

Best Alternative Music Album

  • The Idler Wheel Is Wiser Than The Driver Of The Screw And Whipping Cords Will Serve You More Than Ropes Will Ever Do – Fiona Apple
  • Biophilia – Björk
  • Making Mirrors – Gotye
  • Hurry Up, We’re Dreaming. – M83
  • Bad As Me – Tom Waits

R&B FIELD

Best R&B Performance

  • Thank You – Estelle
  • Gonna Be Alright (f.t.b.) – Robert Glasper Experiment featuring Ledisi
  • I Want You – Luke James
  • Adorn – Miguel
  • Climax – Usher

Best Traditional R&B Performance

  • Lately – Anita Baker
  • Love On Top – Beyoncé
  • Wrong Side Of A Love Song – Melanie Fiona
  • Real Good Hands – Gregory Porter
  • If Only You Knew – Swv

Best R&B Song

  • Adorn – Miguel Pimentel, songwriter (Miguel)
  • Beautiful Surprise – Tamia Hill, Claude Kelly & Salaam Remi, songwriters (Tamia)
  • Heart Attack – Benjamin Levin, Rico Love & Tremaine Neverson, songwriters (Trey Songz)
  • Pray For Me – Antonio Dixon, Kenny Edmonds, Anthony Hamilton & Patrick “jque” Smith, songwriters (Anthony Hamilton)
  • Refill – Darhyl “dj” Camper, Elle Varner & Andrew “pop” Wansel, songwriters (Elle Varner)

Best Urban Contemporary Album

  • Fortune – Chris Brown
  • Kaleidoscope Dream – Miguel
  • Channel Orange – Frank Ocean

Best R&B Album

  • Black Radio – Robert Glasper Experiment
  • Back To Love – Anthony Hamilton
  • Write Me Back – R. Kelly
  • Beautiful Surprise – Tamia
  • Open Invitation – Tyrese

RAP FIELD

Best Rap Performance

  • Hyfr (Hell Ya … Right) – Drake Featuring Lil’ Wayne
  • … In Paris – Jay-z & Kanye West
  • Daughters – Nas
  • Mercy – Kanye West featuring Big Sean, Pusha T & 2 Chainz
  • I Do – Young Jeezy featuring Jay-z & André 3000

Best Rap/Sung Collaboration

  • Wild Ones – Flo Rida Featuring Sia
  • No Church In The Wild – Jay-z & Kanye West featuring Frank Ocean & The-dream
  • Tonight (Best You Ever Had) – John Legend Featuring Ludacris
  • Cherry Wine – Nas Featuring Amy Winehouse
  • Talk That Talk – Rihanna Featuring Jay-Z

Best Rap Song

  • Daughters – Nasir Jones & Ernest Wilson, songwriters (Patrick Adams, Gary Decarlo, Dale Frashuer & Paul Leka, songwriters) (Nas) Track From: Life Is Good
  • Lotus Flower Bomb – Olubowale Akintimehin, S. Joseph Dew, Jerrin Howard, Walker Johnson & Miguel Jontel Pimentel, songwriters (Wale Featuring Miguel)
  • Mercy – Sean Anderson, Tauheed Epps, Stephan Taft, James Thomas, Terrence Thornton & Kanye West, songwriters (Denzie Beagle, Winston Riley & Reggie Williams, songwriters) (Kanye West featuring Big Sean, Pusha T & 2 Chainz)
  • The Motto – Dwayne Carter, Aubrey Graham & Tyler Williams, songwriters (Drake Featuring Lil’ Wayne)
  • … In Paris – Shawn Carter, Mike Dean, Chauncey Hollis & Kanye West, Songwriters (W.A. Donaldson, songwriter) (Jay-Z & Kanye West)
  • Young, Wild & Free – Calvin Broadus, Chris Brody Brown, Philip Lawrence, Ari Levine, Peter Hernandez & Cameron Thomaz, songwriters (t. Bluechel, M. Borrow, T. Griffin, K. Jackson, N. Lee & M. Newman, songwriters) (Snoop Dogg & Wiz Khalifa featuring Bruno Mars)

Best Rap Album

  • Take Care – Drake
  • Food & Liquor II: The Great American Rap Album, Pt. 1 – Lupe Fiasco
  • Life Is Good – Nas
  • Undun – The Roots
  • God Forgives, I Don’t – Rick Ross
  • Based On A T.r.u. Story – 2 Chainz

COUNTRY FIELD

Best Country Solo Performance

  • Home – Dierks Bentley
  • Springsteen – Eric Church
  • Cost Of Livin’ – Ronnie Dunn
  • Wanted – Hunter Hayes
  • Over – Blake Shelton
  • Blown Away – Carrie Underwood

Best Country Duo/Group Performance

  • Even If It Breaks Your Heart – Eli Young Band
  • Pontoon – Little Big Town
  • Safe & Sound – Taylor Swift & The Civil Wars
  • On The Outskirts Of Town – The Time Jumpers
  • I Just Come Here For The Music – Don Williams Featuring Alison Krauss

Best Country Song

  • Blown Away – Josh Kear & Chris Tompkins, songwriters (Carrie Underwood)
  • Cost Of Livin’ – Phillip Coleman & Ronnie Dunn, songwriters (Ronnie Dunn)
  • Even If It Breaks Your Heart – Will Hoge & Eric Paslay, songwriters (Eli Young Band)
  • So You Don’t Have To Love Me Anymore – Jay Knowles & Adam Wright, songwriters (Alan Jackson)
  • Springsteen – Eric Church, Jeff Hyde & Ryan Tyndell, songwriters (Eric Church)

Best Country Album

  • Uncaged – Zac Brown Band
  • Hunter Hayes – Hunter Hayes
  • Living For A Song: A Tribute To Hank Cochran – Jamey Johnson
  • Four The Record – Miranda Lambert
  • The Time Jumpers – The Time Jumpers

NEW AGE FIELD

Best New Age Album

  • Echoes Of Love – Omar Akram
  • Live Ananda – Krishna Das
  • Bindu – Michael Brant Demaria
  • Deep Alpha – Steven Halpern
  • Light Body – Peter Kater
  • Troubadours On The Rhine – Loreena McKennitt

JAZZ FIELD

Best Improvised Jazz Solo

  • Cross Roads – Ravi Coltrane, soloist
  • Hot House – Gary Burton & Chick Corea, soloists
  • Alice In Wonderland – Chick Corea, soloist
  • J. Mac – Kenny Garrett, soloist
  • Ode – Brad Mehldau, soloist

Best Jazz Vocal Album

  • Soul Shadows – Denise Donatelli
  • 1619 Broadway: The Brill Building Project – Kurt Elling
  • Live – Al Jarreau (and The Metropole Orkest)
  • The Book Of Chet – Luciana Souza
  • Radio Music Society – Esperanza Spalding

Best Jazz Instrumental Album

  • Further Explorations – Chick Corea, Eddie Gomez & Paul Motian
  • Hot House – Chick Corea & Gary Burton
  • Seeds From The Underground – Kenny Garrett
  • Blue Moon – Ahmad Jamal
  • Unity Band – Pat Metheny Unity Band

Best Large Jazz Ensemble Album

  • Centennial: Newly Discovered Works Of Gil Evans – Gil Evans Project
  • For The Moment – Bob Mintzer Big Band
  • Dear Diz (Every Day I Think Of You) – Arturo Sandoval

Best Latin Jazz Album

  • Flamenco Sketches – Chano Domínguez
  • ¡ritmo! – The Clare Fischer Latin Jazz Big Band
  • Multiverse – Bobby Sanabria Big Band
  • Duos Iii – Luciana Souza
  • New Cuban Express – Manuel Valera New Cuban Express

GOSPEL FIELD

Best Gospel/Contemporary Christian Music Performance

  • Jesus, Friend Of Sinners – Casting Crowns
  • Take Me To The King – Tamela Mann
  • Go Get It – Mary Mary
  • 10,000 Reasons (bless The Lord) – Matt Redman
  • My Testimony – Marvin Sapp

Best Gospel Song

  • Go Get It – Erica Campbell, Tina Campbell & Warryn Campbell, Songwriters (Mary Mary)
  • Hold On – Cheryl Fortune, James Fortune & Terence Vaughn, songwriters (James Fortune & Fiya, Monica & Fred HammondI Feel Good – Phillip Feaster, Fred Hammond, Jonathan Miller & Calvin Rodgers, songwriters (Fred Hammond)
  • My Testimony – Aaron Lindsey & Marvin Sapp, songwriters (Marvin Sapp)
  • Released – Donald Lawrence, songwriter (Bill Winston & Living Word Featuring Donald Lawrence)

Best Contemporary Christian Music Song

  • Jesus, Friend Of Sinners – Mark Hall & Matthew West, songwriters (Casting Crowns)
  • 10,000 Reasons (Bless The Lord) – Jonas Myrin & Matt Redman, songwriters (Matt Redman)
  • When Mercy Found Me – Jeff Pardo & Rhett Walker, songwriters (Rhett Walker Band)
  • White Flag – Jason Ingram, Matt Maher, Matt Redman & Chris Tomlin, songwriters (Passion & Chris Tomlin)
  • Your Presence Is Heaven – Israel Houghton & Micah Massey, songwriters (Israel & New Breed)

Best Gospel Album

  • Identity – James Fortune & Fiya
  • Jesus At The Center Live – Israel & New Breed
  • Gravity – Lecrae
  • I Win – Marvin Sapp
  • Worship Soul – Anita Wilson

Best Contemporary Christian Music Album

  • Come To The Well – Casting Crowns
  • Where I Find You – Kari Jobe
  • Gold – Britt Nicole
  • Eye On It – Tobymac
  • Into The Light – Matthew West

LATIN FIELD

Best Latin Pop Album

  • Independiente – Ricardo Arjona
  • Ilusión – Fonseca
  • Kany Garcia – Kany Garcia
  • ¿con Quién Se Queda El Perro? – Jesse Y Joy
  • Mtv Unplugged Deluxe Edition – Juanes

Best Latin Rock, Urban Or Alternative Album

  • Campo – Campo
  • Déjenme Llorar – Carla Morrison
  • Imaginaries – Quetzal
  • Electro-jarocho – Sistema Bomb
  • La Bala – Ana Tijoux

Best Regional Mexican Music Album (including Tejano)

  • Pecados Y Milagros – Lila Downs
  • Sembrando Flores – Los Cojolites
  • 365 Días – Los Tucanes De Tijuana
  • Oye – Mariachi Divas De Cindy Shea
  • El Primer Ministro – Gerardo Ortiz

Best Tropical Latin Album

  • Cubano Soy – Raúl Lara Y Sus Soneros
  • Desde Nueva York A Puerto Rico – Eddie Montalvo
  • Retro – Marlow Rosado Y La Riqueña
  • Formula Vol. 1 – Romeo Santos

AMERICAN ROOTS

Best Americana Album

  • The Carpenter – The Avett Brothers
  • From The Ground Up – John Fullbright
  • The Lumineers – The Lumineers
  • Babel – Mumford & Sons
  • Slipstream – Bonnie Raitt

Best Bluegrass Album

  • The Gospel Side Of – Dailey & Vincent
  • Life Finds A Way – The Grascals
  • Beat The Devil And Carry A Rail – Noam Pikelny
  • Scratch Gravel Road – Special Consensus
  • Nobody Knows You – Steep Canyon Rangers

Best Blues Album

  • 33 1/3 – Shemekia Copeland
  • Locked Down – Dr. John
  • Let It Burn – Ruthie Foster
  • And Still I Rise – Heritage Blues Orchestra
  • Bring It On Home – Joan Osborne

Best Folk Album

  • Leaving Eden – Carolina Chocolate Drops
  • Election Special – Ry Cooder
  • Hambone’s Meditations – Luther Dickinson
  • The Goat Rodeo Sessions – Yo-yo Ma, Stuart Duncan, Edgar Meyer & Chris Thile
  • This One’s For Him: A Tribute To Guy Clark – (Various Artists) Shawn Camp & Tamara Saviano, producers

Best Regional Roots Music Album

  • Malama Ko Aloha (Keep Your Love) – Keola Beamer
  • Shi Kéyah Songs For The People – Radmilla Cody
  • Pilialoha – Weldon Kekauoha
  • Nothin’ But The Best – Corey Ledet With Anthony Dopsie, Dwayne Dopsie And André Thierry
  • The Band Courtbouillon – Wayne Toups, Steve Riley & Wilson Savoy

REGGAE FIELD

Best Reggae Album

  • Rebirth – Jimmy Cliff
  • Miracle – The Original Wailers
  • Tomahawk Technique – Sean Paul
  • New Legend – Jamaica 50th Edition – Sly & Robbie & The Jam Masters
  • Reggae Got Soul: Unplugged On Strawberry Hill – Toots And The Maytals

WORLD MUSIC FIELD

Best World Music Album

  • Folila – Amadou & Mariam
  • On A Gentle Island Breeze – Daniel Ho
  • Jabulani – Hugh Masekela
  • Traveller – Anoushka Shankar
  • The Living Room Sessions Part 1 – Ravi Shankar

CHILDREN’S FIELD

Best Children’s Album

  • Can You Canoe? – The Okee Dokee Brothers
  • High Dive And Other Things That Could Have Happened … – Bill Harley
  • Jumpinjazz Kids – A Swinging Jungle Tale – Featuring Al Jarreau, Hubert Laws And Dee Dee Bridgewater – James Murray & Various Artists
  • Little Seed: Songs For Children By Woody Guthrie – Elizabeth Mitchell
  • Radio Jungle – The Pop Ups

SPOKEN WORD FIELD

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

  • American Grown (Michelle Obama) – (Various Artists) Scott Creswell & Dan Zitt, producers
  • Back To Work: Why We Need Smart Government For A Strong Economy – Bill Clinton
  • Drift: The Unmooring Of American Military – Rachel Maddow
  • Seriously… I’m Kidding – Ellen Degeneres
  • Society’s Child: My Autobiography – Janis Ian

COMEDY FIELD

Best Comedy Album

  • Blow Your Pants Off – Jimmy Fallon
  • Cho Dependent (live In Concert) – Margaret Cho
  • In God We Rust – Lewis Black
  • Kathy Griffin: Seaman 1st Class – Kathy Griffin
  • Mr. Universe – Jim Gaffigan
  • Rize Of The Fenix – Tenacious D

MUSICAL THEATER FIELD

Musical Theater Album

  • Follies – Danny Burstein, Jan Maxwell, Elaine Paige, Bernadette Peters & Ron Raines, Principal Soloists; Philip Chaffin & Tommy Krasker, producers (Stephen Sondheim, Composer/lyricist) (New Broadway Cast With Danny Burstein, Jan Maxwell, Elaine Paige, Bernadette Peters, Ron Raines & Others)
  • The Gershwins’ Porgy And Bess – David Alan Grier, Norm Lewis & Audra Mcdonald, Principal Soloists; Tommy Krasker, producer (George Gershwin, Composer; Ira Gershwin, Dorothy Heyward & Dubose Heyward, Lyricists) (New Broadway Cast With Audra McDonald, Norm Lewis, David Alan Grier & Others)
  • Newsies – Jeremy Jordan & Kara Lindsay, principal soloists; Frank Filipetti, Michael Kosarin, Alan Menken & Chris Montan, Producers (Alan Menken, Composer; Jack Feldman, Lyricist) (Original Broadway Cast With Jeremy Jordan, Kara Lindsay & Others)
  • Nice Work If You Can Get It – Matthew Broderick & Kelli O’Hara, principal soloists; David Chase, Bill Elliott & Robert Sher, producers (George Gershwin, Composer; Ira Gershwin, Lyricist) (Original Broadway Cast With Matthew Broderick, Kelli O’Hara & Others)
  • Once: A New Musical – Steve Kazee & Cristin Milioti, Principal Soloists; Steven Epstein & Martin Lowe, producers (Glen Hansard & Marketa Irglova, Composers/lyricists) (Original Broadway Cast With Steve Kazee, Cristin Milioti & Others)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

  • The Descendants – (Various Artists)
  • Marley- (Bob Marley & The Wailers)
  • Midnight In Paris- (Various Artists)
  • He Muppets- (Various Artists)
  • Rock Of Ages- (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media

  • The Adventures Of Tintin – The Secret Of The Unicorn – John Williams, Composer
  • The Artist – Ludovic Bource, Composer
  • The Dark Knight Rises – Hans Zimmer, Composer
  • The Girl With The Dragon Tattoo – Trent Reznor & Atticus Ross, Composers
  • Hugo – Howard Shore, Composer
  • Journey – Austin Wintory, Composer

Best Song Written For Visual Media

  • Abraham’s Daughter (from The Hunger Games) – T Bone Burnett, Win Butler & Régine Chassagne, Songwriters (Arcade Fire)
  • Learn Me Right (from Brave) – Mumford & Sons, Songwriters (Birdy & Mumford & Sons)
  • Let Me Be Your Star (from Smash) – Marc Shaiman & Scott Wittman, Songwriters (Katharine Mcphee & Megan Hilty)
  • Man Or Muppet (from The Muppets) Bret Mckenzie, Songwriter (Jason Segel & Walter)
  • Safe & Sound (from The Hunger Games) – T Bone Burnett, Taylor Swift, John Paul White & Joy Williams, Songwriters (Taylor Swift Featuring The Civil Wars)

COMPOSING / ARRANGING FIELD

Best Instrumental Composition

  • December Dream – Chuck Loeb, Composer (fourplay)
  • Mozart Goes Dancing – Chick Corea, Composer (Chick Corea & Gary Burton)
  • Music Of Ansel Adams: America – Chris Brubeck & Dave Brubeck, Composers (Temple University Symphony Orchestra)
  • Overture, Waltz And Rondo – Bill Cunliffe, Composer (Temple University Symphony Orchestra)
  • Without A Paddle – Bill Holman, Composer (Tall & Small)

Best Instrumental Arrangement

  • Afro-Cuban Jazz Suite For Ellington – Michael Philip Mossman, Arranger (Bobby Sanabria Big Band)
  • How About You – Gil Evans, Arranger (Gil Evans Project)
  • Irrequieto – Bob Mintzer, Arranger (Bob Mintzer Big Band)
  • A Night In Tunisia (Actually An Entire Weekend!) – Wally Minko, Arranger (Arturo Sandoval)
  • Salt Peanuts! (Mani Salado) – Gordon Goodwin, Arranger (Arturo Sandoval)

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)

  • City Of Roses – Thara Memory & Esperanza Spalding, Arrangers (Esperanza Spalding)
  • Look To The Rainbow – Gil Evans, Arranger (Gil Evans Project And Luciana Souza)
  • Out There – Shelly Berg, Arranger (Lorraine Feather)
  • Spain (I Can Recall) – Vince Mendoza, Arranger (Al Jarreau And The Metropole Orkest)
  • Wild Is The Wind – Nan Schwartz, Arranger (Whitney Claire Kaufman And Andrew Playfoot)

PACKAGE FIELD

Best Recording Package

  • Biophilia – Michael Amzalag & Mathias Augustyniak, Art Directors (Björk)
  • Boys & Girls – Brett Kilroe, Art Director (Alabama Shakes)
  • Charmer – Gail Marowitz, Art Director (aimee Mann)
  • Love This Giant – Noah Wall, Art Director (David Byrne & St. Vincent)
  • Swing Lo Magellan – David Longstreth, Art Director (Dirty Projectors)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

  • The Girl With The Dragon Tattoo (soundtrack From The Motion Picture) – Rob Sheridan, Art Director (Trent Reznor & Atticus Ross)
  • Go Fly A Kite – Liz Kweller, Art Director (Ben Kweller)
  • Ram – Paul McCartney Archive Collection (Deluxe Edition) – Simon Earith & James Musgrave, Art Directors (Paul And Linda McCartney)
  • Some Girls: Super Deluxe Edition – Stephen Kennedy, Art Director (The Rolling Stones)
  • Woody At 100: The Woody Guthrie Centennial Collection – Fritz Klaetke, Art Director (Woody Guthrie)

ALBUM NOTES FIELD

Best Album Notes

  • Banjo Diary: Lessons From Tradition – Stephen Wade, Album Notes Writer (Stephen Wade)
  • First Recordings: 50th Anniversary Edition – Hans Olof Gottfridsson, Album Notes Writer (The Beatles With Tony Sheridan)
  • The Pearl Sessions – Holly George-warren, Album Notes Writer (Janis Joplin)
  • Piazzolla In Brooklyn – Fernando Gonzalez, Album Notes Writer (Pablo Aslan Quintet)

HISTORICAL NOTES

Best Historical Album

He Is My Story: The Sanctified Soul Of Arizona Dranes – Josh Rosenthal, Compilation Producer; Bryan Hoffa & Christopher King, Mastering Engineers (Arizona Dranes)

Old-time Smoky Mountain Music: 34 Historic Songs, Ballads, And Instrumentals Recorded In The Great Smoky Mountains By “song Catcher” Joseph S. Hall – Kent Cave, Michael Montgomery & Ted Olson, Compilation Producers; John Fleenor & Steve Kemp, Mastering Engineers (Various Artists)

Opika Pende: Africa At 78 Rpm – Steven Lance Ledbetter & Jonathan Ward, Compilation Producers; Michael Graves, Mastering Engineer (Various Artists)

Ram – Paul McCartney Archive Collection (Deluxe Edition) – Paul McCartney, Compilation Producer; Simon Gibson, Guy Massey & Steve Rooke, Mastering Engineers (Paul And Linda McCartney)

The Smile Sessions (Deluxe Box Set) – Alan Boyd, Mark Linett, Brian Wilson & Dennis Wolfe, Compilation Producers; Mark Linett, Mastering Engineer (The Beach Boys)

Woody At 100: The Woody Guthrie Centennial Collection – Jeff Place & Robert Santelli, Compilation Producers; Pete Reiniger, Mastering Engineer (Woody Guthrie)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Non-classical

The Absence – Moogie Canazio & Al Schmitt, Engineers; Bernie Grundman, Mastering Engineer (Melody Gardot)

Ashes & Fire – Glyn Johns, Engineer; Bob Ludwig, Mastering Engineer (Ryan Adams)

The Goat Rodeo Sessions – Richard King, Engineer; Richard King, Mastering Engineer (Yo-Yo Ma, Stuart Duncan, Edgar Meyer & Chris Thile)

Love Is A Four Letter Word – Joe Chiccarelli, Steve Churchyard, Lars Fox, Graham Hope, Tony Maserati & Morgan Stratton, Engineers; Bob Ludwig, Mastering Engineer (Jason Mraz)

Slingshot – Helik Hadar, Engineer; Bernie Grundman, Mastering Engineer (Rebecca Pidgeon)

Producer Of The Year, Non-classical

  • Dan Auerbach
  • Jeff Bhasker
  • Diplo
  • Markus Dravs
  • Salaam Remi

Best Remixed Recording, Non-classical

In My Mind (Axwell Remix) – Axel Hedfors, Remixer (Ivan Gough & Feenixpawl Featuring Georgi Kay)

Lie Down In Darkness (Photek Remix) – Photek, Remixer (Moby)

Midnight City (eric Prydz Private Remix) Eric Prydz, Remixer (m83) – – Promises (Skrillex & Nero Remix) – Skrillex, Remixer (nero)

The Veldt (Tommy Trash Remix) – Thomas Olsen, Remixer (deadmau5 Featuring Chris James)

SURROUND SOUND FIELD

Best Surround Sound Album

Chamberland – David Miles Huber, Surround Mix Engineer; David Miles Huber, Surround Mastering Engineer; David Miles Huber, Surround Producer (David Miles Huber)

Modern Cool – Jim Anderson, Surround Mix Engineer; Darcy Proper, Surround Mastering Engineer; Michael Friedman, Surround Producer (Patricia Barber)

Quiet Winter Night – Morten Lindberg, Surround Mix Engineer; Morten Lindberg, Surround Mastering Engineer; Morten Lindberg, Surround Producer (Hoff Ensemble)

Rupa-khandha – Daniel Shores, Surround Mix Engineer; Daniel Shores, Surround Mastering Engineer; Marina Ledin & Victor Ledin, Surround Producers (Los Angeles Percussion Quartet)

Storm Corrosion – Steven Wilson, Surround Mix Engineer; Steven Wilson, Surround Mastering Engineer; Steven Wilson, Surround Producer (Storm Corrosion)

PRODUCTION, CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Classical

Americana – Daniel Shores, Engineer; Daniel Shores, Mastering Engineer (Modern Mandolin Quartet)

Beethoven: The Late String Quartets, Op. 127 & 131 – Bruce Egre, Engineer (Brentano String Quartet)

Life & Breath – Choral Works By René Clausen – Tom Caulfield & John Newton, Engineers; Mark Donahue, Mastering Engineer (Charles Bruffy & Kansas City Chorale)

Music For A Time Of War – Jesse Lewis & John Newton, Engineers; Jesse Brayman, Mastering Engineer (Carlos Kalmar & The Oregon Symphony)

Souvenir – Morten Lindberg, Engineer; Morten Lindberg, Mastering Engineer (trondheimsolistene)

Producer Of The Year, Classical

  • Blanton Alspaugh
  • Tim Handley
  • Marina Ledin, Victor Ledin
  • James Mallinson
  • Dan Merceruio

CLASSICAL FIELD

Best Orchestral Performance

Adams: Harmonielehre & Short Ride In A Fast Machine – Michael Tilson Thomas, Conductor (San Francisco Symphony)

Mahler: Symphony No. 1 – Iván Fischer, Conductor (Budapest Festival Orchestra)

Music For A Time Of War – Carlos Kalmar, Conductor (Oregon Symphony)

Rachmaninov: Symphonic Dances – Valery Gergiev, Conductor (London Symphony Orchestra)

Best Opera Recording

Berg: Lulu – Michael Boder, Conductor; Paul Groves, Ashley Holland, Julia Juon & Patricia Petibon; Johannes Müller, Producer (Symphony Orchestra Of The Gran Teatre Del Liceu)

Handel: Agrippina – René Jacobs, Conductor; Marcos Fink, Sunhae Im, Bejun Mehta, Alexandrina Pendatchanska & Jennifer Rivera (Akademie Für Alte Musik Berlin)

Stravinsky: The Rake’s Progress – Vladimir Jurowski, Conductor; Topi Lehtipuu, Miah Persson & Matthew Rose; Johannes Müller, Producer (London Philharmonic Orchestra; Glyndebourne Chorus)

Vivaldi: Teuzzone – Jordi Savall, Conductor; Delphine Galou, Paolo Lopez, Roberta Mameli, Raffaella Milanesi & Furio Zanasi (Le Concert Des Nations)

Wagner: Der Ring Des Nibelungen – James Levine & Fabio Luisi, Conductors; Hans-peter König, Jay Hunter Morris, Bryn Terfel & Deborah Voigt; Jay David Saks, Producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

Best Choral Performance

Handel: Israel In Egypt – Julian Wachner, Conductor (Trinity Baroque Orchestra; Trinity Choir Wall Street)

Life & Breath – Choral Works By René Clausen – Charles Bruffy, Conductor (Matthew Gladden, Lindsey Lang, Rebecca Lloyd, Sarah Tannehill & Pamela Williamson; Kansas City Chorale)

Ligeti: Requiem; Apparitions; San Francisco Polyphony – Peter Eötvös, Conductor (Barbara Hannigan & Susan Parry; Wdr Sinfonieorchester Köln; Swr Vokalensemble Stuttgart & Wdr Rundfunkchor Köln)

The Nightingale – Stephen Layton, Conductor (Michala Petri; Danish National Vocal Ensemble)

Striggio: Mass For 40 & 60 Voices – Hervé Niquet, Conductor (Le Concert Spirituel)

Chamber Music/Small Ensemble Performance

  • Americana – Modern Mandolin Quartet
  • Meanwhile – Eighth Blackbird
  • Mind Meld – Zofo Duet
  • Profanes Et Sacrées – Boston Symphony Chamber Players
  • Rupa-khandha – Los Angeles Percussion Quartet

Classical Instrumental Solo

  • Bach: Das Wohltemperierte Clavier – András Schiff
  • The Complete Harpsichord Works Of Rameau – Jory Vinikour
  • Gál & Elgar: Cello Concertos – Claudio Cruz, Conductor; Antonio Meneses (Northern Sinfonia)
  • Holst: The Planets – Hansjörg Albrecht
  • Kurtág & Ligeti: Music For Viola – Kim Kashkashian

 Classical Vocal Solo

Debussy: Clair De Lune – Natalie Dessay (Henri Chalet; Philippe Cassard, Karine Deshayes & Catherine Michel; Le Jeune Coeur De Paris)

Homecoming: Kansas City Symphony Presents Joyce Didonato – Joyce Didonato (Michael Stern; Kansas City Symphony)

Paris Days, Berlin Nights – Ute Lemper (Stefan Malzew & Vogler Quartet)

Poémes – Renée Fleming (Alan Gilbert & Seiji Ozawa; Orchestre National De France & Orchestre Philharmonique De Radio France)

Sogno Barocco – Anne Sofie Von Otter (Leonardo García Alarcón; Sandrine Piau & Susanna Sundberg; Ensemble Cappella Mediterranea)

Classical Compendium

Partch: Bitter Music – Partch, Ensemble; John Schneider, Producer

Penderecki: Fonogrammi; Horn Concerto; Partita; The Awakening Of Jacob; Anaklasis – Antoni Wit, Conductor; Aleksandra Nagórko & Andrzej Sasin, Producers

Une Fête Baroque – Emmanuelle Haïm, Conductor; Daniel Zalay, Producer

Contemporary Classical Composition

Hartke, Stephen: Meanwhile – Incidental Music To Imaginary Puppet Plays Stephen Hartke, Composer (eighth blackbird)

León, Tania: Inura For Voices, Strings & Percussion – Tania León, Composer (Tania León, Son Sonora Voices, Dancebrazil Percussion & Son Sonora Ensemble)

Praulins, Ugis: The Nightingale – Ugis Praulins, Composer (Stephen Layton, Michala Petri & Danish National Vocal Ensemble)

Rautavaara, Einojuhani: Cello Concerto No. 2 ‘towards The Horizon’ – Einojuhani Rautavaara, Composer (Truls ørk, John Storgárds & Helsinki Philharmonic Orchestra)

Stucky, Steven: August 4, 1964 – Steven Stucky, Composer; Gene Scheer, Librettist (Jaap Van Zweden, Dallas Symphony Chorus & Orchestra)

MUSIC VIDEO

Short Form Music Video

Houdini – Foster The People | Daniels, Video Directors; Gaetano Crupi, Video Producer

No Church In The Wild – Jay-Z & Kanye West Featuring Frank Ocean & The-dream | Romain Gervais, Video Director; Mourad Belkeddan, Video Producer

Bad Girls – M.I.A | Romain Gavras, Video Director; Romain Gavras, Video Producer

We Found Love – Rihanna Featuring Calvin Harris | Melina Matsoukas, Video Director; Juliette Larthe & Ben Sullivan, Video Producers

Run Boy Run – Woodkid | Yoann Lemoine, Video Director; Roman Pichon, Video Producer

Long Form Music Video

Big Easy Express – Mumford & Sons, Edward Sharpe & The Magnetic Zeros & Old Crow Medicine Show | Emmett Malloy, Video Director; Bryan Ling, Mike Luba & Tim Lynch, Video Producers

Bring Me Home – Live 2011 – Sade | Sophie Muller, Video Director; Roger Davies, Grant Jue & Sophie Muller, Video Producers

Radio Music Society – Esperanza Spalding | Pilar Sanz, Video Director; Esperanza Spalding, Video Producer

Get Along – Tegan & Sara | Salazar, Video Director; Nick Blasko, Piers Henwood, Sara Quin & Tegan Quin, Video Producers

From The Sky Down – U2 | Davis Guggenheim, Video Director; Belisa Balaban, Brian Celler, Davis Guggenheim & Ted Skillman, Video Producers

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 1,680 other followers